Brūču Klīnika

Osteomielīts un citas brūces

Osteomielīts

Osteomielīts jeb tā dēvētā „kaulu puve” ir kaulu iekaisums, ko izraisa bakteriāla infekcija.

   Osteomielīts jeb tā dēvētā „kaulu puve” ir kaulu iekaisums, ko izraisa bakteriāla infekcija. Osteomielīta pazīmes: šī vieta ir apsārtusi, sāpīga, sulojas, struto, iespējama paaugstināta temperatūra.Visbiežāk osteomielīts sastopams apakšstilba kaulos, retāk augšstilbā, pēdā, rokas kaulos. Lielāks risks izveidoties kaulu iekaisumam ir cilvēkiem gados, kam ir sliktāka asinsrite, novājināts organisms un smēķētājiem.
Osteomielīts var būt akūts un hronisks. Akūtam osteomielītam ir straujš sākums un norise, un tas praktiski vienmēr ir saistīts ar nesen iegūtu traumu vai mīksto audu iekaisumu, kas pāriet uz kauliem. Lai to izārstētu, ķirurgi veic jaunu operāciju, izņem bojātos audus, plāksnes, stieņus, ar ko sastiprināti kauli, un uzsāk ārstēšanu ar antibiotikām. Hroniskā osteomielīta forma var rasties gan pēc agrāk iegūtiem vaļējiem lūzumiem, gan arī izgulējumu, trofisku čūlu paplašīnāšanās rezultātā. Tas norit ar infekcijas miera un paasinājuma periodiem, un tas var turpināties gadiem ilgi. Šajā gadījumā reti var līdzēt ar antibiotikām vien. Vispirms ķirurģiski jāizgriež bojātie kauli un saistītie apkārtējie potenciāli inficētie audi. Plašākus defektus vēlāk jāaizpilda ar mikroķirģijas metodēm- jāpārstāda mīkstos audus, dažkārt arī daļa kaula, no vienas ķermeņa vietas uz citu. Kad brūcē palikuši tikai dzīvi, tīri audi, tad var turpināt ārstēšanu ar antibiotikām.
Osteomielīts nav tikai pušums kājā. Lai arī hronisks un lēns, tam ir tendence lēnām prognozēt, plesties plašumā, tas var sekmēt plakanšūnu vēža rašanos, asins saindēšanos, iekšējo orgānu bojājumus, kas var beigties ar slimās ķermeņa daļas amputāciju vai pat nāvi.
Osteomielīts var skart arī bērnus, taču viņiem šī slimība norit atšķirīgi no pieaugušajiem. Visbiežāk ir sastopams tā sauktais hemotogēnais osteomielīts. Bērniem kauli vēl tikai veidojas, un tikmēr tajos ir aktīva asinsrite. Ja organismā ir iekļuvuši kaitīgi mikrobi, tie pa asinsriti var nonākt arī kaulos un izraisīt tur iekaisumu. Un lai tā notiktu, brūcei nebūt nav jābūt milzīgai. Par šo paveidu labi informēti ir bērnu ārsti, un parasti šo problēmu var sekmīgi izārstēt tikai ar antibiotikām.

© 2010-2023 SIA Brūču klīnika Pērnavas iela 10, Rīga, LV-1012, Latvija