Brūču Klīnika

Izgulējumi

Izgulējums- kas tas ir?


Izgulējums ir spiediena, bīdes vai berzes izraisīts lokāls ādas un dziļāko audu bojājums.

Ilgstoši nemainot pozu, audiem zem ķermeņa svara ir nepietiekama asinsrite un tie atmirst. Parasti cilvēks, kad sajūt nospiestajā apvidū sāpes, pamaina ķermeņa stāvokli. Citādi ir ar tiem, kuri ir paralizēti vai bezsamaņā: viņi paši nespēj sajust diskomfortu un konstatēt, kurā ķermeņa vietā ir lielāks spiediens. Ja nospiestā vieta laikus netiek atslogota un pienācīgi kopta, audu bojājumi kļūst neatgriezeniski. Pietiek ar nekustīgi pavadītām divām stundām, lai rastos pirmās pakāpes izgulējums.  Uz ādas parādījies it kā nevainīgs apsārtums pārtop par nelielu brūci. Tā ar laiku kļūst arvien lielāka un visbeidzot izraisa neatgriezenisku nieru un aknu bojājumu vai saindē organismu, izraisot letālas sekas. Infekcija no izgulējuma var nonākt arī kaulos.

Izgulējumu problēma galvenokārt skar 3 cilvēku kategorijas:

  • Pacienti ar ilgstošu gultas režīmu. Daudzi no viņiem ārstējas intensīvās terapijas un hronisko slimību aprūpes nodaļās.
  • Gados veci pacienti. Divas reizes biežāk iegulējumi veidojas pacientiem virs 70 gadu vecuma.
  • Gados jauni pacienti ar neiroloģiskiem bojājumiem. Lielai daļai spinālo pacientu vismaz vienu reizi ir izveidojies izgulējums.

 

Vietas, kur izgulējumi rodas visbiežāk


Izgulējumu pakāpes


© 2010-2017 SIA Brūču klīnika Grebenščikova iela 1, Rīga, LV-1003, Latvija