Brūču Klīnika

Nedzīstošo brūču dziedināšana

"Kad es vēl mācījos augstskolā, tad nedzīstošo brūču ārstēšanas zelta standarts nereti bija ekstremitāšu amputēšana," skarbi teic plastiskais ķirurgs Olafs Libermanis.

Taču, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, tagad tās efektīvi iespējams ārstēt, izmantojot specifiskas plastiskās ķirurģijas metodes un mikroķirurģiju. Līdz pat 20. decembrim Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Linezera klīnikā SIA Brūču klīnika rīko akciju, kuras laikā ikviens cilvēks, kurš sirgst ar osteomielītu vai kādu citu nedzīstošu brūci, varēs saņemt speciālista bezmaksas konsultāciju.

Bieža parādība pēc smagām auto avārijām

"Pavisam nesen mūsu klīnikā tika pabeigta operāciju sērija 34 gadus vecai sievietei, kas ilgstoši slimoja ar apakšstilba osteomielītu un jau vairākus gadus neveiksmīgi centusies problēmu risināt ar konservatīvām metodēm. Pacientei tika veikta pilnīga bojāto audu izņemšana un apakšstilba atjaunošana ar muskuļa transplantātu mikroķiruģiskā tehnikā," stāsta Libermanis. Plastiskais ķirurgs uzsver, ka uz konsultācijām var nākt visi pacienti, kam ir nedzīstošas brūces vai arī izgulējumi, taču akcijas laikā lielāks uzsvars tiks likts ar osteomielītu sirgstošu pacientu apzināšanai. "2007. gadā no slimnīcām tika izrakstīti 611 cilvēki ar šo diagnozi. Es domāju, ka ir ļoti daudzi, kuri nemaz nezina, ka viņiem ir osteomielīts, kā arī tādi, kas samierinājušies ar domu, ka šī slimība nav ārstējama," saka ārsts.

No osteomielīta nav pasargāts neviens; tas ir kaulu iekaisums, ko izraisa bakteriālā infekcija. Visbiežāk šī slimība var tikt iegūta pēc smagas auto vai motocikla avārijas – ja ir vaļējs lūzums, tiek bojāti kauli, āda un mīkstie audi. "Rezultātā ķirurgam var pietrūkt ādas, ar ko nosegt kaula lūzuma vietu, un brūcē iekļūst baktērijas, rodas patstāvīgs iekaisums un izveidojas nedzīstoša, strutojoša brūce, kas savienojas ar kaulu. Neārstēta osteomielīta sekas var būt kaula sabrukšana, aknu, liesu un nieru bojājumi, sepse un ļaundabīgi audzēji," skaidro ārsts. Osteomielīts var rasties arī, ja no kāda infekcijas perēkļa organismā baktērijas ar asinīm nokļūst kaulos un rodas iekaisums. Šī akūtā saslimšana vairāk gan raksturīga bērniem.

Operācija var atdot dzīvi

Osteomielīta operāciju Olafs Libermanis salīdzina ar zoba labošanu. "Tas ir tāpat kā ar zobu, ja tam netiek izurbts viss kariess, tad problēma tikai iet dziļumā. Tāpat ir arī ar šo slimību – ja netiek izņemti visi bojātie audi, infekcija saglabājas," skaidro plastiskais ķirurgs. Viņš uzsver, ka tieši tāpēc operācijas laikā ir ļoti būtiski izgriezt pilnīgi visus nedzīvos, inficētos un slikti apasiņotos audus. Brūci, kas radusies pēc audu izgriešanas, aizpilda ar dzīvotspējīgu muskuļa transplantātu, vajadzības gadījumā muskulim pievieno arī apasiņotu kaulu. Audu pārstādīšana tiek veikta brūcēm, kuras nav iespējams tieši aizvērt. Procedūras laikā brūce tiek aizvērta ar nebojātu auda gabalu, kas paņemts no kādas citas ķermeņa vietas. Pēc operācijas pacientam tiek piemērots ilgstošs antibiotiku kurss. Turklāt sešas nedēļas pēc operācijas nedrīkst smēķēt, jo pretējā gadījumā pārstādītie audi var aiziet bojā.

Olafs Libermanis stāsta, ka, izmantojot mikroķirurģijas metodes, 90 procentos gadījumu osteomielīts ir izārstējams. Šāda veida operācijas Latvijā tiek veiktas jau kopš 1996. gada. SIA Brūču klīnika līdz šim nodarbojusies galvenokārt ar izgulējumu ārstēšanu pacientiem un plāno ieviest konveijera principu osteomielīta pacientu aprūpē. Paredzēts, ka dažus ārstēšanas posmus varētu veikt arī ambulatori, līdz ar to cilvēkam slimnīcā būs jāuzturas daudz īsāku laika periodu. "Jo biežāk šādas sarežģītas operācijas notiek, jo mazāk laika un darba ieguldījuma prasa katra atsevišķi. Līdz ar to būs iespējams palīdzēt daudz vairāk cilvēkiem," teic Libermanis. Viņš uzsver, ka pirms desmit gadiem šāda operācija varēja ieilgt līdz pat astoņām stundām, taču šobrīd tā tiek veikta daudz īsākā laika periodā.

Ļoti bieži cilvēki slimo ar šo kaiti vairākus gadus, lietojot medikamentus, un laiku pa laikam ārstējas arī slimnīcā, lai ar antibiotiku kursu apkarotu saasinājušos infekciju. Ja tas nelīdz, var tikt veikta pat ekstremitātes amputācija. "Tāpēc mums ir tik būtiski apzināt šos pacientus, lai spētu viņiem palīdzēt. Turklāt uzturēšanās slimnīcā pacientiem ir bez maksas – to simtprocentīgi apmaksā slimokase," uzsver plastiskais ķirurgs.

Ar izgulējumiem nav tik vienkārši

Nedzīstošās brūces var veidoties arī vairāku citu slimību gadījumos. Bieži tās veidojas diabēta slimniekiem. "Tās rodas, ja ir traucēta audu apasiņošana, audu inervācija. Līdz ar to pat neliela papēža plaisiņa, kas normālos apstākļos sadzīst, šajā gadījumā var pārvērsties par nedzīstošu brūci," stāsta Libermanis. Savukārt gados vecākiem cilvēkiem ir raksturīgas venozās čūlas.

"Visus iepriekšējos gadus mēs lielākoties specializējāmies izgulējumu ārstēšanā. Ja cilvēks ir pilnīgi gulošs, situācija ir ļoti sarežģīta. Ir tikai divas iespējas – vai nu ļaut viņam gulēt un nomirt, vai arī cīnīties par viņa izdzīvošanu! Operācija vien šajā gadījumā neko nepalīdzēs, ja cilvēks tiešām ir pilnīgi paralizēts! Un arī ar to vien nepietiks, ja par viņu vien atcerēsies ēdienreizēs un tajos brīžos, kad viņam jānokārto dabiskās vajadzības. Tad viņa dzīves ilgums nebūs garš. Lai panāktu, ka šis cilvēks dzīvo gadiem, ir vajadzīga ļoti profesionāla un dārga kopšana," uzsver Libermanis. Ārsts stāsta, ka reiz arī viņu klīnikā ārstējusies paciente, kura iestāšanās brīdī bija lūgusi eitanāziju. Četrdesmit piecus gadus vecā sieviete pēc auto avārijas bija kļuvusi pilnībā paralizēta. "Viņas izgulējumi bija ļoti smagā formā. Taču – ja jūs viņu būtu redzējuši pēc operācijas! Viņa bija pilnībā atguvusies un atkal priecājās par dzīvi. Tiesa gan, ne jau tikai operācija viņai spēja palīdzēt. Ļoti palīdzēja arī psihiatre Biruta Kupča, kas nozīmēja pareizu antidepresantu terapiju. Tāpat arī sievieti visu laiku uzraudzīja profesionāla kopēja. Un šādiem pacientiem speciāla aprūpe ir vajadzīga visu mūžu!"

***

DER ZINĀT!

  • Osteomielīts ir kaulu iekaisums, ko izraisa bakteriālā infekcija, kuras dēļ izveidojas nedzīstoša brūce. Var rasties gan kā neārstēta izgulējuma sekas, gan arī kā slimība var attīstīties pēc smagām traumām.
  • Nedzīstošās brūces var veidoties kā sekas kādai noteiktai slimībai, piemēram, tādas veidojas diabēta slimniekiem.
  • 2007. gadā no slimnīcām 611 cilvēki tika izrakstīti ar diagnozi "osteomielīts".
  • Neārstēta osteomielīta sekas var būt kaula sabrukšana, aknu, liesu un nieru bojājumi, sepse un ļaundabīgi audzēji.
  • Arī izgulējumus var ārstēt, izmantojot specifiskas plastiskās ķirurģijas metodes un mikroķirurģiju.
  • Akcija notiek no 1. līdz 20. decembrim Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Linezera klīnikas telpās. Savu vizīti iepriekš iespējams pieteikt pa tālruņiem 67040369 vai 29240254.

Ieva Liberte, Neatkarīgā Rīta avīze. 3.decembris, 2008

© 2010-2017 SIA Brūču klīnika Grebenščikova iela 1, Rīga, LV-1003, Latvija