Brūču Klīnika

Apdegumi

Uz galda malas atstāta kūpoša kafijas krūze vai karsta panna tikko no plīts, kvēlojoša spuldze lampā un vilinošās oranžas guntiņas, kas mirgo ugunskurā – tās ir tikai dažas no ikdienas situācijām, kas slēpj sevī briesmas mazulim. Viens vecāku skatiens sāņus, viens acumirklis – ar to var būt gana, lai ķipars būtu jau apdedzinājis plauktiņu vai applaucējies ar karsta ūdens šalti. Ko šādos gadījumos iesākt? Stāsta SIA "Brūču klīnika" ķirurgs Dzintars Ozols.

Biežākais nelaimes iemesls – vecāku nevērība.

Lielākoties šādu negadījumu cēlonis ir vecāku nevērība. Arī SIA "Brūču klīnika" nupat rīkotās rētu, osteomielīta un nedzīstošu brūču akcijas laikā visbiežāk konsultācijas bija nepieciešamas bērniem ar rētām uz sejas, kakla un krūškurvja priekšpusē. Tās ir tipiskas traumas, kas rodas agrā bērnībā, uzgāžot no augšas sev virsū karstu šķidrumu. Ķirurgs Dzintars Ozols atgādina – pirms palaist mazuli savā vaļā, jāpārliecinās, vai apkārtējā vide ir pietiekoši droša.

Apdegums- tas ir nopietni!

Ja tomēr nav izdevies nelaimi paredzēt un novērst, kavēties nedrīkst ne mirkli! Lai mazinātu tūsku un sāpes, apdegušā ķermeņa daļa jāpaliek zem auksta ūdens un jāpatur 5-10 minūtes. Nevajag pārspīlēt – arī pārāk ilga atrašanās vēsajā ūdenī var nodarīt mazajam ļaunu.

Apdegumus mēdz iedalīt trijos līmeņos. Pirmās pakāpes apdegumiem raksturīgs apsārtums un viegls uztūkums, otrās pakāpes apdegumu gadījumā karstums skāris arī zemākus ādas slāņus un veidojas čūlas, bet trešās pakāpes apdegumu rezultātā cieš dziļāki ķermeņa audi.

Pirmajos bērna dzīves gados ar apdegumiem ir jābūt ārkārtīgi uzmanīgiem, tāpēc ķirurgs Dzintars Ozols iesaka griezties pie ārsta arī tajos gadījumos, kad vaina šķiet pavisam niecīga. Mediķis ne vien labāk spēs novērtēt situācijas nopietnību, bet ieteiks arī piemērotāko ārstēšanas veidu. Pat neliela krevelīte uz plaukstas var slēpt apdeguma radītus, nopietnus locītavu bojājumus.

Skolas vecuma bērniem un pusaudžiem bīstami ir plaukstas lieluma otrās pakāpes apdegumi. Tāpat ārsta padoms noteikti būs nepieciešams, ja skarta seja vai locītavas. Ar šiem apdegumiem paši saviem spēkiem galā netiksiet, un par pašārstēšanos ir jāaizmirst. 5-6 procentu liels apdegums jau ir pietiekošs iemesls, lai pacients tiktu ievietots slimnīcā.

Ja apdegums ir neliels un viegls, to var ārstēt arī mājās. Tūlīt pēc atdzesēšanas ar ūdeni vai reizēs, kad tas nav pieejams, uz svaigā savainojuma var uzpūst atvēsinošās un dzīšanu vecinošās Panthenol putas. Maziem savainojumiem lieliski noder apdegumu plāksteri (Urgo Burns), bet plašāku traumu ārstēšanai būs vajadzīga marles saite un īpašs, aptiekās nopērkams tīkliņš, kas, uzlikts tieši uz brūces, neļaus pārsējam pielipt pie tās. Reizi divās dienās apdeguma vieta ir kārtīgi jānoskalo zem ūdens un jāapmaina saites. Sākot ar otro dienu, uz čūlas var uzklāt arī apdegumiem paredzētas smēres (Bepanthen, Fucidīns u.c. ). Pārdurt čūlu vai nepārdurt? Pat ārstu aprindās pastāv visai pretēji viedokļi par to. Ķirurgs Dzintars Ozols mājas apstākļos to tomēr neiesaka darīt, jo tādā veidā var palielināt infekcijas risku.  

Kā novērst neglītās rētas?

Ja ir izveidojies ādas bojājums, organisms sāk izstrādāt blīvus saistaudus, kas "aiztaisa" to ciet. Tā rodas rētas. Kad karstums skāris ne tikai ārējos ādas slāņus, bet arī dziļākos audus, var veidoties tā sauktās kropļojošas rētas. Tās ne vien vizuāli izskatās neglīti, bet izraisa arī skeleta deformācijas. Piemēram, rētaudiem, verot ciet brūci plaukstā, līdzi tiek vilkta arī apkārt esošā āda, un ar laiku pacients vairs nevar iztaisnot pirkstus.

Apdegumu ārstēšanu medicīnas iestādēs parasti sāk ar sāpju novēršanu un brūces sadziedēšanu, jo organisms strauji zaudē daudz šķidruma un pastāv iekaisuma risks. Kad brūce aizvilkusies, bet rēta arvien vēl ir koša un sarkanīgi violeta, jāsāk lietot līdzekļi, kuru uzdevums ir padarīt to pēc iespējas nemanāmāku, gaišāku un plakanāku. Daži no risinājumiem ir: silikonu saturoši gēli (Dermatix), heparīnu saturoša smēre Contractubex, kompresējoši līdzekļi, kas izgatavoti no elastīga auduma un aktīvu vielu (steroīdu) injekcijas. Šis ārstēšanās etaps ir diezgan laikietilpīgs – vismaz divi trīs mēneši. Reālus rezultātus var redzēt pēc kāda pusgada, vēlākais – trim gadiem. Sadzīšana lielā mērā atkarīga brūces lieluma, dziļuma un atrašanās vietas, kā arī pacienta vecuma un ģenētiskajiem faktoriem.

Senām rētām gan ar šādu ārstēšanu palīdzēt nebūs iespējams, taču situāciju vērst par labu iespējams ar mikroķirurģijas metodēm. Lai rētu padarītu plakanāku un nemanāmāku, tās virskārtu var noņemt ar lāzera palīdzību. Otrs korekcijas veids ir operācija, kuras laikā rēta tiek izgriezta un aizvietota ar veseliem audiem no citas ķermeņa daļas. Šādu ārstēšanu parasti izvēlas reizēs, kad noteicošs ir ne tik daudz rētas estētiskais aspekts, cik tās izraisītie ķermeņa kustību traucējumi.

Šādus pakalpojumus piedāvā klīnikas, kurās ārstē, izmantojot mikroķirurģijas metodes. Tostarp, SIA "Brūču klīnika" un Latvijas Plastiskās un mikroķirurģijas centrā.

Daiga Rauba, www.calis.lv

© 2010-2017 SIA Brūču klīnika Grebenščikova iela 1, Rīga, LV-1003, Latvija